▼
pondelok 30. mája 2016
OSLÍ UŠI fanzin (komplet)
Po troch rokoch som sa už konečne dokopal k tomu, že tu dávam celé číslo fanzinu OSLÍ UŠI. Neni oskenované, je odfotené.
Kvalita je taká aká je. Za zapožičanie a nesmiernu trpezlivosť ďakujem Ľubošovi z CHVM.
https://ulozto.sk/xhQgxFjH/osli-usi-fanzin-zip
Kto má záujem prečítať si ako to s fanzinom (podotýkam, že asi s najlepším a najprepracovanejším fanzinom z bývalého ČSSR) bolo, tak príbeh priamo od vydavateľa Osla nájde v @zine MUZIKA KOMUNIKA č. 2:
https://issuu.com/stichfolk/docs/muzika_-_komunika_zin___._2/1
Mišo
štvrtok 26. mája 2016
MATINÉE NA GARÁŽACH
Po krátkom čase znova koncert na starých dobrých Garážach.
https://www.facebook.com/events/1715961198685102/
https://www.facebook.com/koncertynagarazach/
Info o Garážach:
http://muzika-komunika.blogspot.sk/2013/03/garaze-pod-pristavnym-mostom-pribeh.html
Mišo
streda 25. mája 2016
LTP "5 track EP" (2013)
Po čase sa mi opäť ozvali LTP - punkáči zo Sibíru, vyšla im ich nahrávka z roku 2013 na kazete, tu je link:
http://www.mediafire.com/download/gg8grhu46ltuk7k/12+the+LTP+-+5+track+EP+%5B2013%5D.rar
Info o kapele:
http://the-ltp.blogspot.sk/
--------------------------------------
Raw-punk-rock from Siberia.
Mišo
nedeľa 22. mája 2016
PLATNE A KAZETY NA VÝMENU
Ponúkam platne a kazety na výmenu:
V/A LIDOVÁ HUDBA AFRIKY 3-LP
3-LP Box s nahrávkami ľudovej hudby z Afrického kontinentu. Obal aj vinyly sú v EX stave, rovnako aj obsiahly booklet.
Nahrávky z Libérie, Nigérie, Čadu, Stredoafrickej Republiky, Rwandy, Etiópie.
PAVOL HAMMEL & PRÚDY – "Šlehačková Princezna" LP (1973)
Pavol Hammel a PRÚDY a Šľahačková princezná na vinyle.
Rozprávkový príbeh číta Jozef Kroner je pretkaný hudbou kapely PRÚDY a textami Kamila Peteraja. Obal je od Juraja Jakubiska.
Celé to má šmrnc, koncept. Je to taký beat/rock (trochu psych) a má to drajv. Magická hravá platňa.
Môžem ku nej ako bonus pridať aj vinyl (bez obalu) Pavla Hammela - "Remote Barber's Shop" (1981), čo bola jeho anglicky spievaná doska.
ROBO GRIGOROV a MIDI - "Noconi" LP (1990)
Robo Grigorov - slovenský rock/pop-reggae-man a rebel a kamarát indiánov.
BANKET - "Druhá doba?!" LP (1988)
Slovenský synth-pop s Richardom Müllerom v čele.
Pestrá zmes new wave, rocku a folku. Kazety sú všetko originálky.
-------------------------------------------------------------
Vinyls and cassettes for trade. If you are somewhat interested, please contact me via email.
miso.komunikacia@gmail.com
Mišo
streda 18. mája 2016
P.I.L. z ROCKu 2000
Pôvodne som zámer pokračovať profilmi punkových kapiel z prvého dielu encyklopédie ROCK 2000, no včera sa mi náhodou podarilo dostať na koncert PUBLIC IMAGE LIMITED v MMC klube v Blave (veľká vďaka patrí kamošovi Lacovi, ktorý mi dal voľný lístok!) a zážitok z koncertu ma podnietil ku ofoteniu ich profilu z druhej časti tejto knihy. Kto nevie, čo je to za kapelu, tu je stručné info publikované v roku 1983:
A tu nájdeš nejaké fotky z ich bratislavského koncertu:
http://www.aktuality.sk/clanok/339381/foto-legendarny-spevak-sex-pistols-johnny-rotten-uchvatil-bratislavu/
Mišo
utorok 17. mája 2016
Punk z ROCKu 2000 (1982)
Z archívu vyberám niekoľko profilov punkových kapiel. Profily sú odfotené z knihy/encyklopédie ROCK 2000 ktorú začiatkom 80-tych rokov zostavil Jozef "Zub" Vlček. Vyšlo to v edícii Jazzpetit. Kniha má tri diely, mne sa zatiaľ podarilo zohnať len prvé dva. Prvý diel (A-K) vyšiel v máji 1982. Tu je tu z neho pár kapiel: ADAM AND THE ANTS, ADVERTS, BUZZCOCKS, CABARET VOLTAIRE, CLASH, CLASSIX NOUVEAUX a CRASS. V knihe je zastúpených mnoho rockových súborov rôznych žánrov, no ja som vybral len punk.
Pozri aj: http://muzika-komunika.blogspot.sk/2012/01/oprava-novy-link-encyklopedie-rock.html
Mišo
sobota 14. mája 2016
IVAN HOFFMAN - "Verím že sa to dá" LP (1990)
Posledný týždeň som si dal od blogu pauzu, nebolo veľa času na fotenie a skenovanie. Príspevky aj v budúcnosti budú pravdepodobne čoraz zriedkavejšie, času nie je nazvyš. Ale zase to bol výdatný týždeň po hudobnej stránke. Od piatka minulého týždňa som sa ocitol na koncertoch viacerých kapiel a vypočul som si produkciu od MACGYVER, ROXOR, INNOXIA CORPORA, MEDIAL BANANA, PAPRIKA KORPS, Petra Lipu, HERETIX, BERNAYS PROPAGANDA a Vladimíra Mertu. Celkom pestrý mix. Posledne menovaný je známy český pesničkár, výborný inštrumentalista, ktorý tu nehráva až tak často, tak stálo za to ísť sa pozrieť a v bol v publiku jeden z najmladších, čo sa mi teda na punkových akciách nestáva.
A okrem toho mi dnes dorazila doska (v MP3 podobe) od iného pesničkára, slovenského barda Ivana Hofmanna. Vinyl rip spravil kamoš Martin z Prahy, vďaka.
"Verím že sa to dá" je výborná folková doska. Ivan Hoffman bol členom pesničkárskeho združenia Slnovrat. Slnovrat predstavoval „...typické združenie mestských folkových pesničkárov a v osemdesiatych rokoch priniesol aj nový spôsob textovania, okruhy tém a prácu so slovom, vychádzajúcu z hovorového jazyka. Texty Slnovratu predstavovali obsahový i poetický protipól k textom hlavného prúdu slovenskej pop music i rocku. Svojou tvorbou Slnovrat voľne nadviazal na tvorbu českých folkových pesničkárov i na slovenskú beatovú vlnu z druhej poloviny šesťdesiatych rokov.“
(Wikipedia)
http://www.mediafire.com/download/sbbb40933jgn0n2/Ivan_Hoffman_-_Verim%2C_ze_sa_to_da_%28Punc%2C_1990%29.rar
Ivan Hoffman (* 27. novembra 1952, Martin, Česko-Slovensko) je spevák, fotograf a novinár.
Pôvodným povolaním fotograf v reštaurátorských ateliéroch. Od polovice sedemdesiatych rokov činný aj ako folkový pesničkár. Po rozdelení Česko-Slovenska sa presťahoval do Českej republiky, kde v súčasnosti žije a pôsobí ako novinár.
V roku 1979 spoluzakladal združenie pesničkárov Slnovrat, v ktorom pôsobil až do roku 1987. V sedemdesiatych rokoch hral tzv. "mestský folk", od prvej polovice osemdesiatych rokov sa jeho pesničkárska tvorba začala orientovať skôr na duchovné témy a stal sa jedným z čelných predstaviteľov slovenského gospelu (v osemdesiatych rokov bol tento subžáner známy skôr pod označením kresťanský folk).
Napriek tomu, že v druhej polovici osemdesiatych rokov na Slovensku už verejne nemohol koncertovať, jeho vystúpenie na Bratislavskej lýre 10. júna 1989 spôsobilo komunistickému režimu veľké problémy. Ivana Hoffmana na pódium v rámci svojho vystúpenia pozvala americká speváčka Joan Baezová, keď krátko predtým verejne pozdravila Václava Havla a priateľov z Charty 77. Ivan Hoffman začal hrať pieseň Nech mi nehovoria, tú však už nedohral, pretože organizátori v sále mu vypli mikrofón. Keď o niekoľko mesiacov neskôr začala tzv. Nežná revolúcia, Hoffmanova pieseň Sľúbili sme si lásku sa stala na Slovensku jej neoficiálnou hymnou.
V roku 1989 vydalo vydavateľstvo Opus singel s piesňami Sľúbili sme si lásku/Nech mi nehovoria, v roku 1990 Hoffmanovi vyšla u českého vydavateľstva Punc LP Verím, že sa to dá... Od prvej polovice deväťdesiatych rokov Ivan Hoffman vystupoval čoraz zriedkavejšie, v súčasnosti sa už hudbe nevenuje vôbec.
(Wikipédia)
-------------------
Slovakian folk singer from 80´s. He was memeber of Slnovrat, This is his only full LP, released on Czech label PUNC.
Mišo
nedeľa 8. mája 2016
Ján Budaj - "Bratislavský chodec" (1981)
V roku 1981 vyšiel v edícii "Grupák Budajov" autorský samizdat Bratislavský chodec, ktorý sa zaoberá sociálnym urbanizmom a kontextualizovaním východoeurópskych reálií či reliktov z obdobia socializmu.
Text má charakter vnútorného monológu a dopĺňajú ho Budajove fotografie z Bratislavy. V texte sa prechádza mestom a komentuje architektúru spôsobom ktorý rozvíja ďalšie významové súvislosti.
(Info vyňaté z bulletinu ku výstave)
Xeroxovanú kópiu samizdatu som získal na výstave venovanej Jánovi Budajovi a umeleckej skupine s názvom:
Ján Budaj & Dočasná spoločnosť intenzívneho prežívania - PRACOVNÁ PAMÄŤ.
Nedávam sem link na stiahnutie, zašlem iba vážnym záujemcom na požiadanie cez email.
Ján Budaj v 70-tych 80-tych rokoch pôsobil v bratislavskom podzemí, najprv v okruhu revoltujúcej mládežníckej skupiny, ktorá sa sformovala do básnickej skupiny Degenerovaná generácia, neskôr fungovala pod názvom Dočasná spoločnosť intenzívneho prežívania a bola inšpirovaná neoavantgardou.
Budaj sa snažil prepájať alternatívne komunity, outsiderov, literárne prostredie a v kontakte bol aj s katolíckym disentom. Priebežne sa venoval publicistickej činnosti a rozsiahlej produkcii samizdatov. Angažoval sa aj v ekologickom hnutí a patril medzi zakladajúce osobnosti VPN.
Info o Jánovi Budajovi:
http://www.osobnosti.sk/osobnost/jan-budaj-80
----------------------------
Ján Budaj was active on the Bratislava underground scene in 70´s and 80´s. He was active in contemporary art scene, he engaged in journalistic activities and extensive production of samizdats. He kept in touch with the literary scene, significantly participating in the political dissent activities and also cooperating with the catholic dissent and Secret Church. later he engaged with the ecological movement and was active in politic activities during the Velvet Revolution in Czechoslovakia.
Mišo
sobota 7. mája 2016
S.T.C.V. - Samizdat Tapes & Cassettes & Video
Dávam do pozornosti, že na blogu Digi LP a MC (http://zberatelp.blogspot.sk/) sa v posledných týždňoch objavujú nahrávky z "produkcie" S.T.C.V. Petra Cibulky. Je to zaujímavý hudobný dokument doby (80-te roky). Prístup Petra Cibulky však asi nebol v prvom rade fanúškovský, ale nahrávaním a rozširovaním kaziet sa primárne snažil naštrbiť fungovanie socialistického zriadenia, uvedomujúc si politický náboj nezávislého rocku či folku. Peter Cibulka bol aj signatárom Charty 77 a členom Jazzovej sekcie.
Názov vydavateľstva bol S.T.C.V. - Samizdat Tapes & Cassettes & Video
Názov série: C.A.N.A.S. - Czechoslovak Authentic Non-commercial Amateur Scene
Petr Cibulka
Celkový počet ním distribuovaných kaziet bol okolo 500 položiek. Neviem koľko z toho bola CS scéna (pokiaľ máte niekto informáciu, dajte vedieť, dík).
"...Brňák Petr Cibulka toho na svém S.T.C.V. nabízel mraky - coby člověk doslova posedlý myšlenkou uchovat a následně rozšířit vše, co bylo neoficiální a přitom naočkovat posluchače svými tvrdě protirežimními názory, byl v tomto směru přímo hyperaktivní. S autorskými právy se dvakrát nepáral, stáčel kde co aniž by o tom kapely vědely a sám k tomu vyráběl obaly a pak to prodával..."
(Info z knihy Kytary a řev aneb Co bylo za zdí)
Ukážky zo zoznamu Petra Cibulky z Voknovín:
Doplňujúce info:
http://pnbo.webnode.cz/vintage/kauza-petr-cibulka/
--------------------
On the blog Digi LP a MC (http://zberatelp.blogspot.sk/)you can find interesting recordings from "pirate label" S.T.C.V. - Samizdat Tapes & Cassettes & Video of Peter Cibulka. He was one of the signatories of Charter 77, was a member of the Committee for the Defense of the Unjustly Prosecuted and activists of the Jazz Section of the Association of Musicians. Until to November 1989, he was repeatedly imprisoned. The most recent bond was released just after the Velvet Revolution. He was accused in the years 1984-1988 to a greater extent recorded on audio tapes and cassettes rock, folk and other music. He recorded around 500 cassettes with alternative music in the 80´s.Tapes and cassettes then sold at a profit, but at the same time he is concentrating and reproduce the document in their content invading socialist society and government of Socialistic Republic.
Mišo
utorok 3. mája 2016
Discography Of Eastern European Punk Music 1977 - 1999 : Slovakia
Discography Of Eastern European Punk Music 1977 - 1999
Príspevok z knihy "Discography Of Eastern European Punk Music 1977 - 1999" ktorú zostavil Luk Haas (vydavateľstvo Tian An Men 89 Records).
Tento punkový cestovateľ sa v knihe snažil zachytiť zásadné nahrávky z tej ktorej krajiny. Samozrejme že sa mu to podarilo len z časti, keďže treba brať do úvahy kontext doby, možnosť dostupnosti informácií a to, že punkovú diskografiu konkrétnej krajiny vnímal z vonku, ako človek zo zahraničia.
Kniha sa dá myslím ešte objednať, ja som tu uverejnil len časť venujúcu sa Slovensku.
----------------------------------------------------
Part of book "Discography Of Eastern European Punk Music 1977 - 1999", focused on Slovakian scene.
Discography Of Eastern European Punk Music 1977 - 1999
Contribution from the book "Discography Of Eastern European Punk Music 1977 - 1999" compiled by Luk Haas (published by Tian An Men 89 Records).
This punk traveler tried to capture essential recordings from that country in the book. Of course, he succeeded only partially, since the context of the time, the possibilities of information availability and the fact that he perceived the punk discography of a particular country from the outside, as a person from abroad, must be taken into account. I think the book can still be ordered, I have published only the part dedicated to Slovakia.
You can order book here: http://darbouka.pagesperso-orange.fr/
Mišo
pondelok 2. mája 2016
Z archívu III.: Článok o LIVING THEATRE z Kultúrneho života (1990)
O divadle, či divadelných súboroch nezvyknem veľa na blogu písať (výnimkou boli snáď fanziny divadla STOKA - http://muzika-komunika.blogspot.sk/2011/09/stokacik-zin-c1-c-2-2005.html, http://muzika-komunika.blogspot.sk/2012/10/stokacik-zin-c-3-2005.html či CD s muzikou tohto alternatívneho súboru - http://muzika-komunika.blogspot.sk/2009/09/stoka-cd.html), tento krát však dávam článok o divadelnom súbore LIVING THEATRE (a ich návšteve v ČSSR) z časopisu Kultúrny život.
---------------------------------
Article about LIVING THEATRE from Kultúrny život - Slovakian cultural newspapers from 90´s
Mišo