streda 31. októbra 2018

The Last Days Of Jesus - Time Of Crucifixion (1994) - bandcamp link


Bratislavskí gothici The Last Days Of Jesus a ich prvá kazeta.

























https://thelastdaysofjesus.bandcamp.com/album/the-time-of-crucifixion


To počasie síce na Dušičky veľmi nevyzerá, ale hudbu si môžeme dať takú temnejšiu, gotickú. Akurát dnes sme s mojimi deckami lašovali po zrúcanine krásneho gotického hradu Biely kameň nad Svätým Jurom. 

+ Krátky príspevok o Sk gotickej scéne tu:

-------------

This is the first demo by The Last Days of Jesus released originally on MC tape in 1994.

On the occasion of the band's 25th anniversary, we're now officially sharing this demo exclusively at our Bandcamp page in high quality digital format with bonus digital MC booklet.

credits

released July 1, 1994 


Mišo





utorok 30. októbra 2018

PUNK REVOLJUCIJA vol. 4 (1998)

Kompilácia ruského punku. Vyšlo ich celkovo 26 dielov, aspoň tak je uvedené na Discogse. Pozri: Панк Революция series















PuNK ReVOLJuCIJa 4 (1998).zip


Info:

Панк Революция 4

Prípadne vypočuj niektoré diely tu: https://youtu.be/jhPscWdT2do


-----------

Russian punk compilation.

Mišo

pondelok 29. októbra 2018

Instrukcija Po Vyživaniju - Akustika v klube _Mizantrop_ 1992 (26.12.92 - Moskva)


Instrukcija Po Vyživaniju a ich akustický koncert v Moskve. Je to také pomalšie, ťahavejšie, trochu slabšie počuť gitaru. 
Jedna zo zásadných kapiel "sibírskeho punku/undergroundu".





















Instrukcija Po Vyživaniju 1992 - Akustika v klube _Mizantrop_ (26.12.92 - Moskva).zip


Info o kapele Instrukcie Po Vyživaniju (vo voľnom preklade a krátené):


Prvá zmienka o skupine "Pokyny na prežitie" pochádza z roku 1985, keď funkcionári Komsomolu ponúkli Miroslavovi Nemirovovi, absolventovi Filologickej fakulty Štátnej univerzity v Ťumeni, možnosť otvoriť klub pre mladých hudobných fanúšikov. Jeho zámer spraviť v Ťumeni rockový klub podľa vzoru Rock-clubu v Leningrade sa podaril. Nemirov získal miestnosť v univerzitnom internáte a taktiež aj isté skromné vybavenie. Hoci nevedel na nič hrať, písal zaujímavé básne a bol to celkovo veľmi energický človek. V tom čase pracoval na strednej škole, kde vyučoval literatúru. V jednej z tried tejto školy študoval Arkady Kuznetsov, ktorý sa intenzívne zaujímal o učiteľovu osobnosť. Okrem toho počul povesti o tajomnom rockovom klube. Po prvom návšteve Nemiroveho klubu sa Arkady rozhodol hrať punk rock. Nemirov ho pozval, aby sa spojil s Igorom Zhevtunom a vytvoril skupinu. Vznikla tak "Chuck Barry Rebel Army". Skupina nejaký čas viedla "akustický kočovný životný štýl"V marci 1986 nahrali vo vznikajúcom štúdiu na univerzite prvé akustické album s názvom "Survival Instructions". Tento titul bol vypožičaný z básne od Nemirova, neskôr sa tak pomenovala celá skupina.

Prvý koncert kapely nedopadol najlepšie, hneď začali problémy s úradmi, kapela dostala stopku. Myšlienka však žila ďalej. Pokračoval v nej Roman Neumoev. Naučil sa hrať na gitare a začal tvoriť piesne ktoré boli skôr akustické, v štýle blues. Podarilo sa mu zostaviť kapelu s novými členmi: Herman Bezrukov, Jack Kuznetsov, Kirill Rybyakov a Juri Krylov. V tejto zostave absolvovali napr. festival Sverdlovsk, kde zapôsobili veľmi dobre. 

V januári 1987 sa Arkady Kuznetsov vrátil do skupiny. Čoskoro však Rybakov a Krylov kapelu opustili a vytvorili si vlastnú skupinu "Hook", ktorá sa neskôr premenovala na "Kooperativ Nishtyak".


(zdroj: http://biozvezd.ru/instruktsiya-po-vyzhivaniyu)


Ešte prikladám info o kapele Instrukcie Po Vyživaniju z mailu Iliju z kapely Ankylym, ktorému so písal a pýtal som sa v skratke, či je táto kapela "v pohode". V zmysle nacionalizmu, pro-Putinovskej agendy, Krymu a pod. Ono, už som túto tému spomínal pri koncerte E. Letova. Dohľadaj si v archíve blogu. V Rusku sú asi predsa len tie hranice politickej korektnosti niekde inde, ako v našom sociálno-kultúrnom priestore.



Ilja: 


Инструкция по выживанию started in 1980s in the city of Tumen' (Siberia, USSR). They were among the crucial bands of what was later called "siberian punk" (sib-punk) together with Гражданская оборона and many others. I would call them both as the most influental sib-punk bands. They knew each other, and there were also collaborations ("Инструкция по обороне" and one of the most powerful album of Grazhdanskaya Oborona was called "Инструкция по выживанию" (ГО performs the songs of ИПВ)
Most of siberinan artists and musicians of 1980s-underground were quite intelligent and educated people, who read a lot of books, knew history, art, etc. So in the years of USSR they proclaimed themselves as anarchists and were close to futirists in poetry. That was more philosophical and art movement with punk music and attitude.
In early-mid 1990s there was very strong political impact in cultural life, and many prominent artists and musicians joined counter-cultural movement against the leading power and joined Nationalist parties (НБП, РНЕ), even Гражданская Оборона reunioned to participate in anti-Yeltsin actions. Both bands - Гражданская Оборона and Инструкция по Выживанию - soon began to assosiate with Nationalist parties. Letov from ГО later said, he felt like political leaders manipulated him and use the band in their politcal favour, so he stopped any cooperation. Neumoev of ИПВ was still in his artistic-revoultionary-philosophical searches and never clamed any changes in his mind, so  provocative lytrics as "Убить жида" (To kill a jew in favour to buy a gun in favour to kill a jew) and "Империя" (written much earlier than Russian-Ukrainian crisis) ("Empire" - Crimea will belong to Russia, everything will belong to Russia) are still perceived as Right Wing anthems.
Though, lyrics are much more complicated, and have more ways for interpreting. Neumoev commented in the interviews about compexity of the lyrics, but doesn't want to justify himself. One of the most famous of his songs sounds like "i would be a jew, a gay, a poet, a nazi - anyone - but not the one you like".


----------------------------
----------------------------


P.S. Síce počúvam teraz viac skôr ruskú muziku (alebo povedzme tú východoeurópsku - aktuálne napríklad bulharských VIOLETOV GENERAL, či TARAN, alebo maďarských KINOPUSKIN...a iné), no stále mám rád aj tú americkú. Tieto dni som počúval najmä Velvetov, najmä ich prvú dosku a potom tiež niektoré sólové songy od Nico. Píšem teraz krátky report z mojej návštevy USA (najmä NY) pre jeden fanzin a vtedy ma tým výletom sprevádzala najmä kniha "Kill Me Please", takže sa prehrabujem aj v nahrávkach z tých dôb aj miest.

Včera navečer som konečne zhliadol film Nico 1988, ktorý teraz hrajú v rámci Projektu 100. Hoci má svoje muchy, stojí za to. Silný príbeh so silnými textami (myslím tie, ktoré tam herečka spieva, tie ktoré tam znejú na koncertoch) a presvedčivý herecký výkon hlavnej predstaviteľky. 

Inak, odporúčam skombinovať zhliadnutie filmu s návštevou cintorína. My sme sa pred kinom boli prejsť na Ondrejskom.



Mišo

štvrtok 25. októbra 2018

Instrukcija Po Vyživaniju ‎– Armageddon Pozadi! (2014)


Ruská punk/underground/lo-fi-rock kapela hrajúca od polovice 80-tych rokov. Toto je jej novší album spred 4 rokov.






















Instrukcija Po Vyživaniju - Armageddon Pozadi! (2014).zip




























----------------------

Album info:

Инструкция По Выживанию ‎– Армагеддон Позади!

Band info: 

Инструкция По Выживанию (in English: Instructions For Survival) — Russian underground rock group from Tyumen. Founded in 1985 and led by Роман Неумоев since 1986.  (Discogs)


Mišo

streda 24. októbra 2018

Orchestr Bissext ‎– Prokapaný Čas


Český alternatívny rock.















Orchestr_Bissext-Prokapany_Cas-rar



Info: Orchestr-Bissext-Prokapaný čas


Pozri aj: 
http://muzika-komunika.blogspot.com/2018/10/vyber-z-casopisu-sklepnik-jiri-zelenka.html

-----------

Czech obscure alternative band from 80´s. 
Some members previously played in É Ucho Debil Accord Band.


Mišo

utorok 23. októbra 2018

Ukrajinský rock 80´s/90´s


Niekoľko You tube odkazov na videozáznamy z ruskej televíznej stanice, na ktorých sú profily niektorých rockových kapiel z Ukrajiny - z miest Odesa, Charkov, Ľvov a Kyjev. 
Časom možno dám aj nejaké kompletné nahrávky niektorých zmienených kapiel.




































Odesa rock
https://youtu.be/idbd42zIv40
(http://odessareview.com/tracing-history-odessas-rock-movement/)

Charkov rock
https://youtu.be/dgiPIMZM3CY

Ľvov rock
https://youtu.be/BuHctExpj7s

Kyjev rock
https://youtu.be/i0S4Oj67RDk


Za pár drobných som si teraz objednal LP-čku kapely KOŠKIN DOM, gothic-rock/post-punk z Ukrajiny. Keď je október, vždy mám chuť na takúto muziku.

Info o albume z komentáru v angličtine z Rate your music

Koshkin Dom's second (and last) album came out on vinyl, amazingly enough. As the story goes, the guys had an acquaintance/friend among the newly rich (the year was 1991), who unloaded a lump sum for an exclusive pressing. By that time, the band had already left Odessa and were a totally different entity. "Polnoluniye" is full of programmed sounds, sequencers and synthesizers that, indeed, sounded very modern for its time and place. I suppose it is here, where the band could really wear their Gothic new-wave mantle with a dash of post-punk, even if it did not quite recapture its predecessor's morbid charm. I used to think of "Polnoluniye" as sort of an aberrant take on The Cure. As a matter of fact, there used to be a live clip of the band performing "Яблочный Край" in a strictly guitar-based setting floating around youtube (last I checked, you could only find a studio version), where Koshkin Dom sounded a hell of a lot like Robert Smith and Co. On the album, things are a bit different, rhythmically skewed and fairly left-field with overall arrangements and song structures. One could still detect a rare snippet of the band's erstwhile prog flirtations, as on some of the title track's keyboard licks. It all does not work equally well all the time, but ostensible highlights like "Новая Любовь" or "Лёгкая ночь (Небыль)" are worth hearing. And then the above-mentioned "Яблочный край" is quite the album's pop hit. As opposed to the rest of the material (penned by the frontman Max Lande), it was written by guitarist Andrei Selyunin. At over six minutes long, the band really stretch the idea at hand, but yes, it's still a memorable verse/chorus tune. Anyway, Кошкин Дом's keyboardist Constantine Shumailov eventually ended up as a member of ДДТ, while the band leader Max, years later, was gainfully employed as a manager of Аквариум. (Kazmanovich)


Inak včera boli v Blave Killing Joke, ale vypustil som to, cena koncertu bola trochu nad moje pomery. Tak som večer kukal telku :),  išiel srbský film Rany.
Ale zase, možno sa pôjdem pozrieť na The Last Days Of Jesus, ktorí chystajú v novembri koncert a na bandcampe zverejnili aj svoje prvé demo :) !


P.S. Okrem počúvania muziky som dnes bol nahrať aj niekoľko svojich novších skladieb - len tak nasucho s akustickou gitarou, bez efektov (a bez brnkátka!). Kamoš Peťo bol taký láskavý a vzal ma na Filmovú a televíznu fakultu VŠMU, do miestnosti, kde sa nahrávajú ruch a šumy do filmov a tam som to naostro za 15 minút nasekal do jedného mikrofónu.

-------

Ukrainian rock bands from 80´s/90´s.


Mišo








pondelok 22. októbra 2018

Rossijskij Punk Obstrel / Российский Панк Обстрел :: video (1999)


Ruské punkové kapely z VHS-ky.

























https://youtu.be/2Z8o3jfGJVc


Info: Российский Панк Обстрел



------------------!!!!!!!!!!!!!!!!!!!------------------

Hľadám nahrávky/ I am looking for these records in MP3/cassette version:

Punk revolujcija:  панк революция


Hľadám knihu / I am looking for this book in PDF format:

Punk in Russia: Cultural mutation from the “useless” to the “moronic”


If anybody can help, write me mail. Thanx.


Mišo

nedeľa 21. októbra 2018

KooperativnishtyaK - Тюмень - Сити (1989)


Nejako ma stále neopúšťa náklonnosť ku "ex-USSR punku", takže dnes opäť jedna staršia nahrávka, teraz od sibírskych podivínov Kooperativ Nishtyak.



























https://kooperativnishtyak.bandcamp.com/album/1989


Nie som si úplne istý politickými postojmi týchto rôznych kapiel, predsa Rusko je špecifické, no hudobne ma to dosť baví. Istú dilemu som riešil napr. aj pri koncerte na počesť E. Letova, skúsil som vtedy osloviť niekoľko povolaných ľudí, ktorí mi dali odpovede na niektoré moje otázky. 

Mám v pláne zistiť toho o kapelách z bývalého ZSSR viac a spraviť taký väčší profil, či článok.  


Tak v blízkej budúcnosti snáď nahrávky od ďalších kapiel...

----------

Weird rock/punk from Tyumen/Moscow.


Mišo

sobota 20. októbra 2018

Výber z časopisu SKLEPNÍK - Rozhovor z Jozefom "Pepínom" Maraczim (Necenzurované noviny)


Posledný príspevok zo Sklepníku je venovaný "politickému rozhovoru" s Pepinom Maraczim, antikomunistom, vydavateľom Necenzurovaných novin a svojho času aj vydavateľom, či spolu vydavateľom punkového zinu Attack.

Rozhovory o politike nie sú na tomto blogu veľmi časté. Áno, z času na čas si rád pripomeniem spoločenské či politické situácie z minulosti - posledne napríklad dvoma staršími knihami od Shootyho - Tuhou tuhou a Roky Fica I. ku ktorým som sa nedávno znovu dostal, alebo ešte aj aktuálnym Janovicovým Jajkelem. Jednoduché kresby či aforizmy mi niekedy nahradia siahodlhé politické komentáre.

Témy tohto rozhovoru z časopisu Sklepník však idú ešte do vzdialenejšej histórie. Antikomunista Maraczi spolu s P. Cibulkom mali snahu vysporiadať sa z minulosťou po svojom. Pamätám sa, ako sa v predajni Lacných kníh dali kúpiť Cibulkove zoznamy agentov ŠTB, mali tam toho celé štósy, a tuším tam mali aj tie Necenzurované noviny.

Inak P. Cibulka sa neskôr dlhšie pokúšal o politickú kariéru, neviem však ako to dopadlo. Istý pohľad na jeho aktuálne politické snaženie sa dá vidieť napr. tu

Myslím, že Maraczi je ešte stále občiansky aktívny na rôznych zhromaždeniach v Čechách. Necenzurované noviny možno ešte vychádzajú, nesledujem to vôbec, no neprekvapilo by ma, keby sa tiež pridali na stranu nových "alternatívnych médií", síce možno proti-Ruských, ale...no ale fakt neviem, nechcem súdiť.


Rozhovor z časáku Sklepník 2/92:


































Mišo

piatok 19. októbra 2018

štvrtok 18. októbra 2018

Výber z časopisu SKLEPNÍK - Petr Pálenský


Poézia gitaristu Petra Pálenského (SKIMMED, INSANIA) z časopisu Sklepník 2/92:





























Mišo

streda 17. októbra 2018

Výber z časopisu SKLEPNÍK - Joy Division


Nie je to tak dávno, čo som sa dostal ku bootleg LP-čke JOY DIVISION  - "Factory By Moonlight", čo je živák z Londýnu, z roku 1980. Zvukovo žiadna sláva, ale istú atmosféru to zachytáva.

Takže pri listovaní časopisom Skelpník zaradím aj článok o Joy Division:






























Mišo

utorok 16. októbra 2018

pondelok 15. októbra 2018

Výber z časopisu SKLEPNÍK - rozhovor s Jiřím Gruntorádem / Libri Prohibiti /


Teraz v sobotu som dilemu kam ísť na koncert rozlúskol jednoznačne - Prúmyslovku aj Lycanthrophy som už naživo videl, takže voľba padla na Krch-Off, undergroundovú kapelu výborného českého básnika Krchovského (živák aj staré demá jeho predošlej kapely ORA PRO NOBIS som kedysi dávnejšie už na blog dával). Hudobne sme sa preniesli tak o 30-40 rokov naspäť a ten, kto pozná Krchovského básne, vie, že je to najvyšší štandard potemnelého, morbídneho a čierneho humoru.

Aby ilúzia dávnych undergroundových časov bola dokonalá, dostal som sa na koncerte aj ku dvom číslam samizdatu Sklepník. 



























Na ukážku vyberám z čísla 2 /90 rozhovor z Jiřím Gruntorádom, šéfom Libri Prohibiti. Akurát mi dnes došiel od nich infomail. Knižnicu Libri som nedávno navštívil a pán Gruntorád bol maximálne ústretový.
























Nabudúce pokračujeme niekoľkými ďalšími stranami z fanzinu Sklepník.


Pozri aj: 





Mišo