sobota 23. januára 2010

Moje fanziny

Ahoj, dnes by som rád začal na pokračovanie uverejňovať ziny, ktoré som pomáhal spoluvytvárať, alebo na ktorých som participoval nejakou pomocou, poskytnutím príspevku, prekladom a podobne.
Rád by som zdôraznil aspekt toho, že napríklad zbieranie nahrávok, zinov, či iných vecí je pekná vec, ale krajšia je ich sám tvoriť. Takže nie len zhromažďovať veci, ale tvoriť vlastné, pretože tie sú cennejšie. Aspoň u mňa to tak je. Mám doma niekoľko zinov, všelijakých, ale som rád, že niektoré som mohol vytvoriť aj ja. Je to vlastne úplne jednoduché, chce to len záujem a chuť. Skús to!

Prvý punkový zin so skúšal vytvoriť spolu s kamošom niekedy v polovici roku 1998, dostal som sa však len k prednej strane (spravenej dosť tuctovo - výstrižky z novín a ich kolážové nalepenie) a k názvu - OPTICKÝ KLAM.Predtým som však ešte robil - len v jednej kópii - zin ROZTRHNI."Vyšli" dve čísla tuším, boli tam nejaké príbehy, kresby, pocity, bol to taký "personal zine" dalo by sa povedať. Samozrejme, trochu za d.i.y. literárnu činnosť by sa dalo považovať aj tvorba školského časopisu, ale to sem veľmi nepatrí. Rád však spomínam na jediné číslo "pamfletu" NEe, čo sme spravili so spolužiakom na výške, v rámci jedného výstupu na predmet zaoberajúci sa pôsobením literatúry na psychiku človeka - Biblioterapia. Tu je obálka:
Prispel som tiež niekoľkými príspvekami aj do iných zinov - napr. do PROPAGANDY č.1, čo robil Datra - ART.AD,(neskôr sa zin premenoval na PRÚSER a potom zanikol), alebo kresba kamošom na obálku do zinu ich spoločenstva.
Momentálne robím ešte ...tri bodky - časopis klientov s mentálnym postihnutím, tvorím ho v rámci terapeutickej práce, ktorú mám na starosti v robote.Inak, prvé ziny ktoré ma ovplyvnili boli asi tie metalové - WHIPLASH, METAL AGE, BARANIDLO a ešte nejaké, tak v prvej polke 90-tych rokov. Aj som sa snažil ich nejak napodobňovať, no tie moje "produkty" sú, žiaľ (či našťastie?) nenávratne preč.

Ok, koniec nostalgie. Dostávam sa k pointe: Začiatkom roku 1999 spravili kamoši - moji spoluhráči s kapely S.I.K.A. prvé číslo zinu YA BASTA! Pre mňa príjemné prekvapenie, lebo takému nášmu plánovaniu, že niečo spravíme dali konkrétnu podobu. Zin potom vychádzal dosť nepravidelne ešte 4 roky, posledné bolo šieste číslo. S YA BASTA! som spolupracoval takmer od začiatku, najskôr nejakými recenziami, neskôr aj článkami, prekladmi a najmä kresbami.
A teda?
Takže postupne by sa mali tu na blogu objavovať kompletne naskenované všetky čísla YA BASTA! Od vydania prvého čísla uplynulo 11 rokov, myslím, že to stojí za ohliadnutie.
Dnes iba obálky (na pripomenutie), potom začíname.
a tiež sem neskôr dám aj zin LEVANTATE, ktorý začal samostante robiť Juro, spolutvorca YA BASTY, gitarista S.I.K.A. a teraší gitarista STEH.
Ešte funguje aj (dosť stará) stránka tohto zinu, tak zatiaľ môžete pozrieť:
http://levantate.szm.com/main/home.htm#top

...zatiaľ sa opatrujte

Mišo

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

V/A - Punk On Surn'd VI (2004)