utorok 6. septembra 2016

V.A.P. - "Bojovat neznamená válčit" (1993 - 1998)


Česká A-punková kapela V.A.P. a ich skladby z rokov ´93 - ´98. Mne osobne sa viac páči ich živák ktorý som mal nahratý na kazete, neviem už z ktorého roku, ten bol taký, hm, živelnejší, taký viac rozorvanejší.

V.A.P. sa hlásili ku anarchizmu, veď aj skratka kapely znamená "Voice of Anarcho-Pacifism". No boli okolo nich aj kontroverzie, viem, že bol spor medzi nimi a rožnovskou kapelou CO-CA, ktorý ich označili ako "Velký Anarchistický Podvod".

Stará diskusia na túto tému:

http://vrah.wz.cz/vrah/disk/diskuse.php?tema=2&p

+Tuná info zo stránky CO-CA:

Totiž milé děti, to bylo tak.
V letech minulých dva členové kapely Co-Ca (fekál a zajíc) hráli v kapele, která se jmenovala Telefon. Na tehdejší poměry měla docela bizardní (leckdy těžce srozumitelné) texty, které psal jejich zpěvák Ctib (hybná síla Výboru veřejného blaha), a k těm textům měla i dosti osobitý styl vystupování, jednak frontmana samotného, jinak i celé kapely vůbec. A z pódia říkala mnohdy věci, které se lidem pod pódiem vůbec nelíbily. Třebas názory pronikání Solidarity do punkové scény byly těžce zkousnutelné(i flašky lítaly). (Ten kdo tu dobu zažil, ví o čem mluvím).
Jednou na demostraci proti NATO, která se konala ve Vyškově došlo k setkání se s bubeníkem V.A.P. Davidem a zbytkem Telefonu, kdy David věnoval Fekálovi paličky, se slovy že jich má mnoho. Ok. No a od té doby se nějak známe. To bylo v roce 1996-7, tuším.
No a jelikož to byla doba, kdy jsme mezi sebou mluvili a přišlo nám, že texty V.A.P. jsou prostě agitka (skoro křesťanská) pozvali jsme celé sdružení, aby přijeli k nám do Rožnova. Ať vezmou svoje ženské a dojedou a mluví s náma o tom, co je to vlasně ten anarchopacifismus a jak to všechno je s nima jako lidma vlasně. Do Rožnova přijeli dva hudebníci a dvě dívky. Bubeník David a basák Mejla a jejich přítelkyně. Z celé párty se vyklubalo příjemné posezení v garáži, kde jsme zkoušeli a pařba až do ranních hodin. Něco se vyjasnilo, hlavně to, kdo je autorem textů (petr sova), a jak je to s postojem těch dvou k nim, něco zůstalo nezodpovězeno.
Pak asi za půl roku poté pořádal David nějaký koncert na 007 a my se domluvili, že přijedeme o den dříve a posedíme v hospodě na oplátku. Přijeli jsme a na nádraží nás uvítal bubeníka Davida stín. Zapadli jsme do žižkovský hospody a tam nám David vyjevil, co je příčinou jeho trablů. Příčinou trablů bylo, že zpěvák hudebního projektu V.A.P. se dostal díky svému podnikání (zaměstnání) do tlaků, které byly asi velmi silné. A šlo mu asi i o krk. Takže nalhal lidem s nejbližšího okolí, že jeho dítě má rakovinu. Bubeníkovi Davidovi chtěl prodat za zády jeho bubny... Jak David sám přiznal nad vypitým pivem, vůbec nevěděl, co bude s celým V.A.P. a tak. Opili jsme se. Druhý den jsme trávili všelijak, David nám ukazoval brýle co mu dal Steve Ignorant a ukazoval nám talíř, ze kterého jedl Steve Ignorant a tak. Od těch dob jsme se viděli pouze dvakrát a to když David pořádal turné The Tone a my jim udělali koncert v Rožnově, kapela i David spali u mne na bytě a já byl trošku (ale ne moc) hlučnější a dostal jsem málem (dost těsně) přes držku, protože pánové chtěli spát. Ráno jsem pak poslouchal jak "you know, when you are on the tour, life is very hard" a tak...Poté až na koncertě Conflict.
Z výše uvedeného vyplývá jediné, nejsme anonymní neznámí. Také z toho vyplývá dost podstatná věc. Nevím jak mnoho fungovaly aktivity V.A.P. mimo hudební projekt v minulosti, v současnosti funguje pouze hudební projekt. Mluvíme tedy o hudebním projektu. Hudba kapely má hudbu a texty. Nevím, kdo je autorem hudby, ale texty (jakožto ideová stránka věci) jsou dílem zpěvákovým. Ten, kdo něco napíše (dejme tomu báseň) by si měl za tím stát (jak praví text "Křič slovem perem, křič i svými činy" třebas). Ten, kdo to napíše a ještě to navíc zpívá (rozuměj "uvádí slova v život") by to měl brát vážně dvojnásob. A celý humbuk s "životním pochybením" je taky dílem zpěvákovým. Takže, co si má pamětník pre-V.A.P. myslet o post-V.A.P.? Asi , že je všechno v pořádku? Nevím.
Lze to brát ze strany zpěváka Petra jako vypití si kalichu hořkosti do dna. Prostě být konfrontován s realitou minulou i současnou. A ta současná je, že někdo věří a jinej ne. Complicite Candide je kapela, která tomu nevěří. Nevěří tomu protože si 3/4 kapely ještě pamatují.
Proto zpíváme naši píseň. Pokud se mýlíme, je to náš omyl. A navíc děti, punk-rock je kontroverzní ze své podstaty. A nezapomeňte, Complicité Candide je punk-rock. ass(3.1.05)


Každopádne V.A.P. nahrali pár dobrých skladieb, cítiť v nich vplyv britských CONFLICT a podobných kapiel, logo inšpirované anarcho-punkovou grafikou tiež dosť napovedá o ich hudobných vzoroch. Mal som aj v úmysle ísť pozrieť na ich koncert zhruba pred 4 rokmi v Bratislave. No nakoniec mi do toho niečo prišlo. Ale ktovie či by sa mi páčili po tých rokoch.

http://leteckaposta.cz/202812702

-------------------

Czech Anarcho-punk band influenced by CONFLICT and other A-punk bands.


Mišo

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Badmingtons - ´84/´85