streda 19. septembra 2012

KOLAPS SYSTÉMU - rozhovor

Po dlhšom čase znovu pôvodný rozhovor na blogu. Tentokrát som dal priestor eko-noise projektu KOLAPS SYSTÉMU, ktorý robí kamoš Whack, ten čo mi pomáha s ripovaním kaziet pre blog MUZIKA KOMUNIKA.

Zaujalo ma najmä to, že prostredníctvom svojho projektu vracia do pozornosti (nielen) punkového/alternatívneho hnutia prvky radikálnej ekológie, teda idey ktoré sa už zo scény časom pomaly vytratili.

Pozri:

http://muzika-komunika.blogspot.sk/2012/08/kolaps-systemu-kompletna-diskografia.html

A čítaj:

1. Kedy vznikol KOLAPS SYSTÉMU a čo je cieľom tvojho projektu?

Kolaps systému vznikol v zime roku 2009 v snahe navrátiť trošku environmentalizmu do hudby.
Angažovanosť ľudí z pankovej a alternatívnej scény v tejto oblasti za poslednú dekádu tragicky klesla, chcel som týmto spôsobom ukázať, že to ale nezomrelo.

2. Čo ťa podnietilo robiť práve noise s eko-zameranim a čo ťa inšpiruje pri tvojej tvorbe?

K tvoreniu noise-u ma inšpirovali dva slovenské už zaniknuté projekty – D.R.T.A.D.A. a P.B.K. Eko zameranie bolo u mňa jasné už vopred, vlastne som ani nerozmýšľal, že by malo byť iné. Hudbu beriem ako druhoradú vec, prioritou je odkaz. Môj odkaz je jasný. Pri tomto štýle, ak chcem teda nahrávkou aj niečo povedať, treba jej dať názov taký, aby odpovedal jej atmosfére a keď k tomu pridám booklet s posolstvom, netreba ani toľko fantázie, aby si človek z toho mohol niečo zobrať.

3. Aké postupy využívaš pri tvorbe - aké ruchy a šumy? Aký je proces tvorenia KOLAPSU SYSTÉMU?

Nahrám na diktafón rôzne zvuky, od šušťania sáčku a zvuku bicykla, po streľbu plynovej pištole a hluk mestskej dopravy, potom to v PC ekvalizujem, čím vznikne harsh noise. A potom to už len zostrihám a pozliepam, prípadne dodám nejaké zvuky. Vytvoriť jeden taký set mi trvá asi 6 hodín. A všetko elektronicky! Dobré pokrytectvo na niekoho s takými anti-industriálnymi, anarcho-primitivistickými názormi, čo? Noise však tvorí ledva polovicu tvorby KS. Zvyšok nahrávam v skúšobni, kde mám poriadne bicie – vedrá, hrnce, sud, kanistre a plechovky."Skúšobňa"


4. Nakoľko sú u teba dôležité texty? Nemyslíš, že sú mnohokrát veľmi radikálne? Odkiaľ texty čerpáš a ako si nimi pracuješ?

Texty sú najdôležitejšie. Pri ich písaní mi pomáhajú články z rôznych samizdatov, bulletinov, zinov, brožúrok, či publikácie aktivistov ako Michal Kolesár, ale aj texty zahraničných kapiel ako Earth Crisis, Peregrine, Oi Polloi a pod. Niektoré sú kontroverzné a dalo by sa o nich debatovať (napr. "Pro-life je pičovina") a niektoré možno brať s nadhľadom (napr. "Pomôž Zemi, zabi sa"). Vzhľadom na to, nemyslím, že sú neprimerane radikálne. Nikde otvorene nenabádam k páchaniu trestnej činnosti, len predstavujem rôzne fronty Zeleného hnutia. Kedysi som ostával pri Slobode zvierat, potom som sa dozvedel o ALF, a postupne som zašiel vedomostne ešte oveľa ďalej – a o to ide, aby sa ľudia zaujímali a premýšľali. Každý, kto vie o ekocíde, deštrukcii Zeme, vivisekčných laboratóriách a pod., predsa musí prijať niektorú z foriem boja (väčšina je legálna!) a pridať sa k tým, ktorí sa to snažia zastaviť.

5. Aké reakcie si na svoju "hudbu" dostal? Sleduješ súčasnú noise scénu na Slovensku a v Čechách? Ak hej doporuč dačo.

Reakcie väčšinou také, že texty dobré, ale mohol by som aj niečo zahrať. Keby som vedel, tak zahrám, ale neviem, tak robím noise! Zo slovenského noise môžem odporučiť Suprafon Family a samozrejme N.K.T.T. a Drén, s ktorými mám splitko :) Z českého jednoznačne A.V.T.K.S.N.S. a Paregorik. Príde mi to tak, že v súčasnosti veľa noise kapiel to berie až príliš vážne, to mi vôbec nesedí, noise je predsa 100% underground, bordel.

6. Čo si zatiaľ pod hlavičkou KOLAPS SYSTÉMU vydal a aké sú plány do budúcna?

Kolaps systému má k dnešnému septembrovému dňu vydaných asi 250 songov (555 minút) na 13 MC a 6 CDr nosičoch. V najbližšej dobe budem miešať harsh noise s noisecore. Pod labelom AKS (aktivita Kolaps systému) rozbieham projekty Damoklov meč a Posledná minúta. To prvé by mal byť alternatívny horrorcore s konšpiračnými a anti-civilizačnými textami a to druhé blackmetal, v ktorom si budem ventilovať svoje občasné mizantropické nálady, lebo tie som nechcel miešať do KS.7. Tvoj top 5 vecí/kapiel?

Nemám top kapely. Naozaj. Z toho, čo počúvam, som poskladal viacdielnu kompilačku Eco-Defense.


----------------------------------------------------------------------------------


Druhú časť rozhovoru som spravil dodatočne, po zodpovedaní a zaslaní odpovedí na predošlé otázky.


8. Ešte sa chcem spýtať na tvoje nahrávanie zvukov lesa. Kedy si s tým začal a kde všade si už nahrával? A na akom najneobvyklejšom mieste si robil zvukové záznamy?

Do lesa chodím relaxovať pri speve vtákov a šume stromov každý deň a to už roky, žiadna hudba nie je krajšia :) V máji 2010 som si so sebou prvýkrát zobral môj nový diktafón a s kvalitou nahrávky som bol spokojný, tak som začal nahrávať v rôznych častiach lesa. Nahral som v Karpatoch a v Beskydách spev rôznych druhov vtákov, rinčanie potokov, dážď, aj hromy. Pri hľadaní rozmanitosti lesných zvukov nejde ani o to, ako hlboko si v lese, ale skôr o to, do akej miery je les zničený drevorubačmi. Všade môžeš nahrať iné zvuky. Chvíľu môžeš byť v 30 ročnom dubovo-hrabovom lese, kilometer ďalej je zas pás 70 ročných dubov a jaseňov a tým pádom sú aj vtáčie druhy každý na tom svojom. Proste, spravili si z toho svoju súkromnú farmičku. Ale aj tak niet krajšieho miesta, kam sa vybrať.


9. A spomínal si dva svoje nové projekty. Damoklov meč a Posledná minúta. V akom to je štádiu? Sú už nejaké nahrávky? Ako vznikajú tie?

Damoklov meč a Posledná minúta budú mať do konca roka každý minimálne jedno demo. Nahrávky sa už chystajú. Nie je to žiadna veda, proste si zoženiem z netu nejaké free inštrumentálky, tie ekvalizujem a zostrihám, že by ich ani sám autor nespoznal, a do toho niečo nahučím.
10. Vydal si niekoľko veci na kazetách. Ako ich distribuuješ? Majú ľudia záujem o kazety?

Žiadne rilísy nepredávam. Len keby niekto veľmi chcel, nahrám mu to, vytlačím obal a pošlem. Zopár kaziet som vymenil za iné, zopár porozdával, ale bolo ich málo. Predávalo sa len splitko s projektom Drén, ktoré vyšlo na labeloch "Nomad Sky Diaries" a "Uz Bolo Dost! Productions" v limite 24 kusov. To som ale nepredával ja. Mne sa nechce. Ja som to všetko hodil na net na stiahnutie.


A na záver link na eko-časáky ktoré Whack oskenoval: v sekcii Ziny a bulletiny je aj jeho časopis Eko-bojovník č.1 (2012).

http://ulozto.sk/xXNVvr7/eko-literatura-rar


--------------------------------------------------------

Interview with eko-lo-fi-noise project KOLAPS SYSTÉMU from Slovakia. Sorry, no translation.


mišo

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

KRACH - Naša vec (1987) (re-upload)