piatok 19. mája 2017

STEH - príbeh kapely + foto


STEH...bolí aj spája...

alebo

Našijem to do vás...STEH za stehom...


Kapela STEH (synth-punk, Bratislava) vznikla pred takmer 13-timi rokmi (2004) - najprv v dvojčlennej zostave: Juro - gitara a ja - bicie, ale vtedy ešte bez názvu. Spočiatku to išlo neľahko, napriek tomu, že sme už predtým s Jurom hrali v hard-core kapele SxIxKxAx.Na začiatku bolo kopec problémov a aj rôzne obmedzenia vyplývajúce z redukovanej zostavy. Neskôr sa v kapele vystriedalo pár kamarátov, každý svojím spôsobom ovplyvnil jej ďalšiu tvár. Nakoniec, po skoro dvoch rokoch, sa zostava ustálila: Maťa - synth+spev, Juro - gitara, Majo - basa+spev a ja - bicie. Bola poskladaná z kamošov, ktorí už predtým v rôznych kapelách hrali: Maťa: spev v SIN FRONTIERAS (HC/crust) a spev + flauta v NAIVEFIGHTERS (folk-punk), Juro - gitara v S.I.K.A.(hardcore/thrash) a krátku dobu aj v ROVNOU CHODBOU (thrashy-punk), Majo - gitara v IF THERE IS A HOPE (emo-core).


Spojivkom kapely boli najmä dobré vzťahy, chuť hrať a tvoriť spolu veci, aj keď času bolo stále menej. Škola, práca, vzťahy. Napriek mnohým zápasom s týmito skutočnosťami, sme zostavili repertoár niekoľkých skladieb (v synth-punkovo/alternatívnom duchu) a nakoniec prebehlo aj zopár koncertov - najskôr v Čechách, v Rožnove pod Radhoštěm v klube VRAH (kde sme svoj prvý koncert, spojili s výletom za sochou Radegasta),


Flyer z prvého koncertu kapely STEH
potom pár krát v Brne, (napr. v klube Yacht, kde nám robili koncert ľudia z Radiobufera crew):


Prvá zostava STEHu v klube Yacht

Neskôr nás do Brna pozval aj kamoš Pája a hrali sme v takej maličkej brnenskej hospode spolu s Macedóncami BERNAYS PROPAGANDA. Taktiež sme hrali na niekoľkých akciách po Slovensku - najlepšie bolo asi v Bardejove, organizoval to a staral sa o nás kamarát Fero, potom napríklad na festivale VEGAFEST, na ročníku, kde vystupovali aj AGATHOCLES, ale zaujímavý bol aj koncert v kultúrnom priestore Stanica v Žiline (najmä však kvôli priestoru, z našej strany to bol vtedy slabý výkon).
Celkom vtipný bol aj krátky koncertný set na mojej svadbe (2007)

...alebo aj "podivuhodný hudobný experiment" v priestore A4 s belgičanom Gee-m, či koncert v Randal klube, na ktorý nás pozvala punková kapela PANDANA.

Stihli sme jedno krátke turné Slovensko + Poľsko (zahŕňalo jedno poľské mesto Jaslo, neďaleko hraníc) spolu s kamarátmi z INNOXIA CORPORA. Nezrealizovali sme, žiaľ, dohodnuté samostatné Slovinsko-Chorvátsko-Macedónske turné a to najmä kvôli niekoľkým zrušeným koncertom po ceste a tým pádom kvôli veľkým výdavkom, ktoré by s tým boli spojené. Počas éry kapely STEH sme vôbec mali viacero zrušených koncertov, možno že keď to zrátam, tak to vychádza aj v pomere 1:1, neodohrané ku odohraným, aj keď možno trochu preháňam. Naviac ma asi mrzel zrušený koncert v Budapešti, kde sme mali hrať s KAMPEC DOLORES, legendou maďarskej alternatívnej hudby.


Dva krát sme hrali vo Viedni, na EKH. Z koncertu z leta 2009 je aj živák, ktorý si tu môžeš stiahnuť:
STEH live in Wien,1.6.2009
(Kvalita je taká aká je, koncert nie je úplný, ale snáď to zvládneš, ak chceš...má to niečo cez 26 minút)No a samozrejme - Bratislava, naša domáca pôda. Pár koncertov v klube Obluda, na Garážach pod Prístavným mostom, ale napríklad aj v Randali či v Spojke. 

Snažili sme sa trochu spestriť štandardnú punkovú ponuku. 
V Bratislave/Trenčíne sa pod našou organizačnou taktovkou (alebo v našej spolupráci) predstavili kapely rôznych žánrov: či už HC/crustoví EMBERS, femi-punkoví SPOILED BETTY alebo prasopalové nášupy v podobe KUMURU / SHEEVA YOGA / DISNEY / NOT, travell-turbo-folk-punková VIALKA, šialení J´M´EN FOUS, či LE SINGE BLANC z Francúzka, lotyšskí GRUPA VILNIS so svojím alter-jazz-coreom, litovskí alter-coreoví BU-BY, folk-punkový FANTAGHIRO, rumunskí starí punkáči HAOS spolu s NOMANSBAND, bieloruská HC-crustová PARTIYA, rožnovskí UŠTKNI - svižná punk-poézia zo saxofónom, macedónski melo-punks FONJA, Chorvátski noise-rockeri VLASTA POPIĆ a možno ešte voľakto...


Posledný koncert pod našou taktovou sa konal v Oblude a hrali RENÉ BINAME a LUTRA v Oblude.

Ostatný koncert kapely STEH sa konal v roku 2010, taktiež v Klube Obluda, hrali sme spolu s našimi kamošmi UŠTKNI z Rožnova:


...a tým sme sa rozlúčili s aktívnym hraním.


--------------------------- N A H R Á V K Y ----------------------


Vyšli nám dve nahrávky - jedna ako split CD s kapelou VANDALI: VANDALI/STEH

a druhá nahrávka "vyšla" iba na bandcampe pod názvom Bez slov

Jedna skladba sa objavila aj na 7" kompilácii Kapely z Garáže pod Prístavným mostom-----------------------------------------------------------------------Za hrsť textov:

+ Fotky z koncertov:


Koncert ešte v starej zostave v klube Spojka (2005)


+ niekoľko fotiek z festivalu Setkání svobodných duší v Rožnove pod Radhošťěm (2007)

MišoP.S. Toto je aktualizovaný príspevok pôvodne písaný a uverejnený na blogu MUZIKA-KOMUNIKA v roku 2010.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára