utorok 17. decembra 2013

ZUBY NEHTY "Dítkam" (1997)

"Kdesi za víčky zahoří svíčky,
Nevím, jestli je noc, anebo jestli den.
Zdáli z rozhlasu jako sen slyším změs hlasů,
mluví španělsky a volají na mě, a už jdu..."Výborny pesničkový album ženského post punk-rockového ansámblu. Sorry, dávam to bez rozprávkových bonusov. Ak tak, môžeš si CD objednať u Indies. Inak kapela má aktuálne za sebou krátke turné po Izraeli s alternatívcami MALOX.

http://ulozto.net/xaMX7ATk/zuby-nehty-zip
"Skupina existuje pod názvem Zuby nehty od roku 1987. Nicméně její historie začíná v roce 1980, kdy Pavla Slabá (bass, vocal), Hana Řepová (drums, vocal) a Marka Míková (piano, vocal) založily Plyn, který v roce 1983 změnil své jméno na Dybbuk. V této době se ke skupině připojily dvě další ženy - Kateřina Jirčíková (flute, sax, vocal) a Eva Trnková (quitar). Všechny členky jsou autorkami písní. Skupina se v tomto složení účastnila stovek koncertů a mnohých festivalů.

V jejích počátcích byla jejich hudba popisována kritiky jako punk nebo nová vlna a později jako hard core nebo něco jako women power. Muzikantky samy se cítily mimo tyto kategorie a označují svou hudbu jako vážnou.

V roce 1987 se Dybbuk rozpadl a Marka Míková s Pavlou Slabou zakládají Zuby nehty. Začínají « skrýt následující
s různými muzikanty (včetně mužů) a usilují o výrazně intenzivnější a kompaktnější zvuk. Postupně se spojily s původními členkami Dybbuku. V roce 1993 přispěla Alice Flesarová z Teplic (sax, vocal) k ideálu polyfonické harmonie.

Dlouhodobě působící skupina tvůrčích žen je unikátem v České republice. Všechny na základě přátelství, muzikantské příbuznosti a svých demokratických názorů přispěly do mozaiky pěti dosud vydaných alb. Skupina má věrný okruh příznivců ve všech věkových kategoriích.

Zuby nehty často koncertují po celé České republice a Slovensku, ale působí také v Německu, Švýcarsku, Dánsku a Holandsku. Natočily též půlhodinový film pro Českou televizi.

Struktura skupiny je otevřená a proměnná podle toho, jak se jednotlivým členkám rodí děti či přeruší své působení ve skupině podle potřeb svého zaměstnání.

V roce 2000 skupina ukončila svoji činnost.

V roce 2006 se původní jádro dává opět dohromady pod názvem Zuby nehty II a začíná zkoušet ve složení Pavla Jonsson (bass quitar), Hana Řepová (drums) a Marka Míková (bass quitar), přičemž skupina sama předpokládá úpravu nástrojového obsazení".http://muzika-komunika.blogspot.sk/2013/05/rozhovor-s-markou-mikovou-i-cast.html

http://muzika-komunika.blogspot.sk/2012/04/dybbuk-live-198.html

-------------------------------------------------------------------------------------

ZUBY NEHTY - female wave/punkish-pop-y-rock.

The band formed under the name Plyn in 1980. Plyn played concerts at the 007 Club, Euridika, and at alternative festivals. After being blacklisted in 1983, they changed their name to Dybbuk and released their first EP on Panton Records in 1986.

In 1987 they changed again to Zuby nehty ("Tooth and Nail"). Pavla Jonssonová and Marka Míková started the band with poet Naďa Bilincová. Tomáš Mika and Michal Pokorný joined on saxophones and Jan Lorenc on drums. This formation performed at Slunecnice and Lucerna. Mira Wanek of Už jsme doma proposed in 1991 to produce Dybbuk songs for Punc,[clarification needed] and the original set-up (Marka Míková, Kateřina Jirčíková, Pavla Slába (Jonssonová), Hana Řepová, and Eva Trnková) decided to continue with a new repertoire. The band toured Europe, especially Germany. The first Zuby nehty album Utíkej/Running came out in 1993, followed by the Král vysílá své vojsko/Red Rover from 1995, Dítkám/For the Children in 1997, and Loď odplouvá/The Ship is Sailing Away in 1999. The band produced a film and several videos for Czech TV, theater soundtracks, and a book of poetry for the underground publishing house Mata.

In 2000 Zuby nehty stopped rehearsing and met occasionally for recording soundtracks for Míková's theatrical productions. In 2003 Indies Records released the double CD Best of ... & Rarity. The group played at special occasions, e.g. the release of the digitalized film Hudba Praha 85 at Archa Theatre, various benefits and festivals like Mikulov and Unijazz events. In 2010 the decision was made to start rehearsing and playing concerts. Romek Hanzlik's agency AMP signed the band to regular concerts. The band undertook a US tour in the fall of 2010, including a concert in the annual Czech street festival in New York City on October 2.

The band has connections with the progressive rock group Už jsme doma: saxophonist Alice Flesarová was once a member of UJD, and UJD's leader Miroslav Wanek produced some of their albums. Pavla Jonssonová has taught and researched gender studies since 1993. Drummer Jana Modráčková went on to play trumpet for Traband and drums for Klec.

(Wiki)


Mišo

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

KRACH - Naša vec (1987) (re-upload)